trende

SGK İndirimi İle İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

SGK İndirimi İle İşitme Cihazı Nasıl Alınır?
28.08.2023
96

Bu yazımızda seslem işitme cihazları satış ve uygulama merkezi olarak Sgk indirimi ile işitme cihazı nasıl alınır ? Sorusunun cevabını vereceğiz.

İşitme cihazı almak isteyen hastalarımız Sgk’nın işitme cihazlarında uyguladığı katkı paylarını güncel olarak yukarıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Sgk işitme cihazı katkı paylarında dönem dönem yükselişler yapmaktadır.Sgk işitme cihazı Sgk indirimini hastaya değil anlaşma yaptığı işitme cihazı satış ve uygulama merkezine yapmaktadır.Bu indirim cihaz bedelinden düşülerek hastaya indirim yapılmaktadır.

İşitme cihazlarının fiyatları değişkenlik göstermektedir.Seslem işitme cihazları satış ve uygulama merkezi olarak Sgk ile anlaşmamız bulunmaktadır.

Sgk’dan 5 yılda bir indirim alınabilmektedir.Hastaneden alınan raporlar hasta tarafından değil işitme merkezi aracılığı ile Sgk’ya teslim edilmektedir.İşitme cihazı raporunun alındığı tarihten itibaren  3 ay süresi vardır.

Örnek verecek olursak ;

Bir adet işitme cihazının fiyatını 8000 tl olarak belirlersek, Sgk 18 yaş üstü emekli hastalarımız için 1514 tl katkı payı sunmaktadır.Cihazın fiyatı ( 8000 tl  – 1514 tl  : 6486 tl  )  olarak belirleyebiliriz.

Hastalarımızın Sgk İndirimi İle İşitme Cihazı Alması İçin Uygulayacağı Aşamalar

 • İşitme cihazı indirimden faydalanmak için Sgk ile sözleşmeli hastanelerden Kbb hekimine muayene olarak işitme cihazı raporu düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Kbb hekimi raporu yazdıktan sonra seslem işitme cihazları satış ve uygulama merkezine gelerek işitme cihazından Sgk indirim payı düşülerek işitme cihazına sahip olabilirsiniz.
 • İşitme merkezimize gelmeden önce Sgk katkı payından faydalanmak için E reçete numaranız, odyometri testi sonuçlarınızın orjinalleri ile birlikte gelmeniz gerekmektedir.
 • Güncel olarak reçeteler e reçete olarak yazılmaktadır.
 • Reçete yazılmadan önce hekiminize kullanım şekline göre kulak arkası veya kulak içi işitme cihazı kullanması uygundur şeklinde yazdırılması gerekmektedir.
 • Reçete yazılırken tek veya çift kulak şeklinde düzenlenirken dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Hasta için hangisi uygunsa o şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Geçmişte Sgk katkı payı ile çift kulağa aynı anda katkı payı alınamıyordu.
 • 01.06.2021 tarihli düzenlemeden sonra her iki kulağada devlet ödemesi alınabilir.
 • Reçete tarihine dikkat edilmesi gerekmektedir.Reçete yazıldıktan sonra 10 iş günü süresi bulunmaktadır.
 • Bu noktalara dikkat ettikten sonra seslem işitme cihazları satış ve uygulama merkezimizden en iyi ve en doğru sgk indirimi ile işitme cihazınıza sahip olabilirsiniz.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

> Ara