trende

İşitme Cihazı Kaç Yılda Bir Alınır ?

İşitme Cihazı Kaç Yılda Bir Alınır ?
28.08.2023
69

Devlet tarafından işitme cihazı alım süresi ülkeden ülkeye değişebilir. Ayrıca, işitme cihazı alımı için uygunluk kriterleri de farklı olabilir. Bu nedenle, işitme cihazı alım süresini öğrenmek için en iyi yol, ilgili sosyal hizmetler veya sağlık bakanlığına başvurmaktır.

Türkiye’de işitme cihazlarının devlet tarafından temin edilmesi, Sağlık Bakanlığınca yürütülen “Kamuya Ait İşitme Cihazları Programı” aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Program kapsamında belirli kriterleri sağlayan bireyler, işitme cihazlarını devlet tarafından ücretsiz olarak temin edebilmektedir. Program kapsamındaki işitme cihazlarının periyodik olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Bu periyodik değişim süresi genellikle 5 yıldır. Ancak bu süre, bireyin işitme kaybının şiddetine ve cihazın kullanım şekline göre değişebilmektedir.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Kamuya Ait İşitme Cihazları Programı” kapsamında işitme cihazlarının temin edilmesi için belirli kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler şunlardır:

  • İşitme kaybının belirli bir seviyede olması
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen işitme kaybı raporu
  • Sosyal hizmetler merkezinde yapılan sosyal hizmet değerlendirmesinde ihtiyaç sahibi olarak tespit edilmiş olmak
  • Kamuya ait işitme cihazlarının temininde öncelikli olacak bireyler arasında olmak
  • Sağlık sigortasına sahip olmak Bu kriterleri sağlamak işitme cihazlarının devlet tarafından ücretsiz olarak temin edilmesi için yeterli olmaktadır. Ancak kriterler her yıl değişebilir ve programın uygulama şekli yerel sağlık kuruluşları veya belediyeler tarafından değişebilir.
  • İşitme cihazlarının ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiği kişinin ihtiyacına ve cihazın ömrüne bağlıdır. Genel olarak, işitme cihazları birkaç yıl içinde değiştirilmelidir. Ancak, cihazın kullanım şekline ve bakımına bağlı olarak, cihaz daha uzun süre dayanabilir. Önemli olan, işitme cihazının kişinin ihtiyacını karşılaması ve doğru çalışmasıdır. Eğer cihaz arızalı veya ihtiyacınız değişti ise profesyonel bir işitme uzmanı ile konuşmalısınız.
  • İşitme cihazları genellikle 2 ila 7 yıl arasında kullanılabilir. Ancak, cihazın kullanım şekline ve bakımına bağlı olarak, ömürleri değişebilir. Örneğin, düzenli olarak temizlenip bakım yapılan bir işitme cihazı daha uzun ömürlü olabilir. Aynı zamanda cihazın kullanım şekline de önemlidir. Örneğin, hava koşullarına maruz kalmaktan kaçınmak cihazın ömrünü uzatabilir.
  • Cihazın ömrünün sonunda, cihazın performansı azalabilir ve cihazın ihtiyacınızı tam olarak karşılamamasına neden olabilir. Bu nedenle, cihazınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz önerilir. Ayrıca, işitme kaybınız değişebilir ve cihazınızın ayarlarının değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle, işitme cihazlarının sıklıkla değiştirilmesi gerektiği konusunda bir hekim veya işitme uzmanı ile konuşmanız önerilir.
> Ara