trende

Tinnitus Nedir ?

Tinnitus Nedir ?
28.08.2023
117

Seslem işitme cihazları satış ve uygulama merkezi olarak bu yazımızda kulak çınlaması (tinnitus) nedir sorusunun cevabını vereceğiz.

Kulak Çınlaması

Sadece sizlerin duyabildiği rahatsız edici bir ses olarak tanımlayabiliriz.

Kulak çınlaması insanlar arasında alışılmadık derecede yaygın olarak görülmektedir.İnsanların %10 kulak çınlaması sorununu yaşamaktadır.

Bu sorunun bir çözümü günümüzde şimdiye kadar bulunamamıştır.Yalnız bu sorunun azaltacak önlemler almak mümkündür.

Kulak Çınlaması Nedir ?

Kulak çınlaması geçici ve kalıcı olarak görülebilmektedir.Çınlama, uğultu, tıslama, gürleme ve sinyal sesi olarak görülebilmektedir.

Kulak çınlaması sorunu yaşayan kişilerin %80’i çınlama sesini duymasalar bile işitme kaybına sahip kişilerdir.Ancak kulak çınlaması her ne kadar işitme kaybı ile bağlantılı olsa da bir hastalık değildir.Kulak çınlaması oluşma belirtileri bir çok nedene bağlı olabildiği gibi belirgin bir neden olmadan bile başlayabilir.

Kulak çınlamasının beraberinde getirdiği etkileri şöyle sıralayabiliriz ;

  • Stres
  • Kaygı
  • Öfke
  • Uykusuzluk

Kulak çınlamasını kontrol altına alabilmek için gereken ilk adım size en uygun tedavi planını hayata geçirmek ve bir uzmana danışmak olacaktır.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlaması (tinnitus) iç kulak ile beyin arasında herhangi bir noktada meydana gelebilir ve sürekli veya geçici olabilir.

Kulak çınlamasının nasıl başladığı kesin olarak tanısı konulamamıştır;ancak farklı nedenlerden dolayı başlayabilir.

  • Yüksek sese maruziyet
  • Yaşa bağlı
  • Ani seslere maruz kalma
  • Boyun ve başa gelen yaralanmalar
  • İlaçların yan etkileri
  • Stres ve sıkıntı

Peki Aslında Ses Yokken Ses Algısını Oluşturan Etken Nedir ?

Bu durum kişiden kişiye farklılık göstersede uzmanların görüşü kulak çınlaması (tinnitus)’un iç kulakta tüylü hüclerin hasar görmesinden dolayı kaynaklandığını savunmaktadırlar.Uzmanlar kulaktan gelen seslerin yanlış yorumlandığını ve bunun  ses alıgısına neden olduğunu düşünmektedirler.Bu ses algısı gerçekten olmayan kulak çınlaması (tinnitus) sesidir.Kulak çınlaması yaşıyorsanız mutlaka bir doktora veya uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Kulak Çınlamamı Tedavi Edebilir miyim ?

Kulak çınlamasını kontrol altına alabilmenin birkaç yolu mevcuttur.Yalnız kulak çınlaması tümüyle kaybolmayabilir.İşitme uzmanları özel terapiler uygulayarak sizin kulak çınlaması ile başa çıkmanızı sağlayabilir.

Rahatlatıcı Sesler Çalabilen İşitme Cihazları

Oticon’un Opn serisi işitme cihazları ile içerisindeki kulak çınlaması (tinnitus) baskılama özellikleri ile kulak çınlamanızı rahatlatabilirsiniz.İphone ve Android için geliştirilen Oticon On Uygulaması ile telefonunuzdaki sesleri direkt telefona ileterek kulak çınlamanızı rahatlatabilirsiniz.

> Ara